Blog Post


הבדלים בין ייפוי כוח נוטריוני לבין ייפוי כוח מוסמך

הגדרה של ייפוי כוח נוטריוני

יפוי כוח נוטריוני הוא תהליך משפטי שבו אדם מעניק לאדם אחר את האופציה לפעול בשמו בעניינים מסוימים. נוטריון הוא עורך דין שקיבל אישור ממשרד המשפטים למתן חתימה משפטית שערוריה מקנה כוח משפטי. ייפוי הכוח הנוטריוני מתאים במגוון מקרים, כולל עניינים מסחריים, נדל"ן, ועניינים מורכבים אחרים שדורשים נציגות משפטית. תהליך זה מתבצע בכאשר העניין דורש מנהיגה משפטית ראשית וכוח נוטריוני הוא הראשון שניתן למסמך משפטי לכך.

הגדרה של ייפוי כוח מוסמך

לעומת זאת, ייפוי כוח מוסמך הוא תהליך שבו אדם מעניק לאדם אחר את הסמכות לנהל למעשה מסוים או מסדר של מעשים בשמו. המוסמך לאו דווקא צריך להיות עורך דין, אלא יכול להיות כל אדם שנפקד וניתן לו את המנדט המשפטי לפעול בשם היורש או היפוי כוח. אופן זה של ייפוי כוח מתאים במקרים שבהם אדם זקוק למישהו שיצגו במקרים ספציפיים, ולא באופן כללי או נרחב. ייפוי כוח מוסמך מתבצע כאשר הצורך עולה, בדרך כלל במקרים בהם סיכוי שיפוי הכוח הנוטריוני לא יהיה מספיק חזק.

נוטריון מול משנה

הנוטריון בעל תפקיד מאוד חשוב במערכת המשפטית. בישראל, משא ומתן עם נוטריון נדרש בכמה מקרים: בהפקת צו דיני, בעת תיקוני משא ומתן, בעת חתימת ערבות בנקאית, ומקרים נוספים. נוטריונים מורשים לאַזְרְחֵי יִשְׂרָאֵל לחתום על מסמכים משפטיים כמו צו דיני, הסכמות שלישית, ומסמכים אחרים.

שימושים של ייפוי כוח נוטריוני

ייפוי כוח נוטריוני מבצע במקרים כשיש צורך בנציג בצד שלישי כדי לבצע מטלות של מאמת במקרה של מניעה מפיזית, או אי-הכנות של המאמת לבצע אותן למשל בכדי להגן או לנהל נכסים, לקנות או למכור ברכוש, להקליט, לשלם מיסים, לחתום עסקאות בנקאיות, וכדומה. בחרת בנוטריון לייפוי כוח מסביר שאתה נותן למישהו האמון לבצע פעולות בשמך.

הנוטריון לא רק עוזר לאזרחים להגיע להחלטות ממוקדות במהלך ערביות בנקאיות, אלא שהוא גם משמש כמוסמך מחוץ לישראל, ומסייע לאזרחים להכין מסמכים הנדרשים להם למגוון צורכים, כולל חתימת מסמכים, ניהול ספרי חשבון ועוד.

משנה מול נוטריון

משנה מוסמך הוא משנה משפטי המקבל האפשרות לחתום מסמכים רשמיים ולאמת חתימות בשמו של אדם אחר. משנה מוסמך לרוב מתבצע על ידי עורכי דין העוסקים במשפטים אזרחיים.

בניגוד לנוטריון, משנה מוסמך אינו הולך למשנה במקרים אלו. אנשים כבר משלמים למשנה מוסמך תשלומים שהם קטנים מאלה שיש לשלם לנוטריון, והתשלום הזה מתווסף לתעריף שהנוטריון יוכל לדרוש.

באופן כללי, השימוש בנוטריון יעיל יותר בהרבה מאשר השימוש במשנה מוסמך, וזה משפע יותר לטובה על הלקוח. נכון לעכשיו, ייפוי כוח מוסמך ממשיך להיות מופקד יותר מאשר נוטריון.

Image 1

שימושים של ייפוי כוח נוטריוני ומוסמך

שימושים של ייפוי כוח נוטריוני

תהליך ייפוי הכוח הנוטריוני, אשר מתבצע על ידי נוטריון, מתבצע במגוון מקרים בהם הדרוש הוא נוטריונוס מוגן, מכירות נדל"ן, חוזי שכר דירה, פטירה או אי-יכולת. במקרים אלה יכול האדם למנות מישהו (מטפל) לפעול בשמו.

שימושים של ייפוי כוח מוסמך

בהבחנה לכך, ייפוי כוח מוסמך אינו דורש את נוטריונוס ורוב הפעמים מתבצע במקרים פשוטים יותר. במילים אחרות, ייפוי הכוח המוסמך משמש למגוון מטלות קוטבי ברזל כגון: ניהול חשבון בנק, קבלת מסמכים ממשרדי ממשלה, הגשת בקשה להחזר מס וכו'. המוסמך בחליפין של החותם האישי של ממכר היפוי הכוח.

ההבדלים בסמכויות נוטריון לעומת מוסמך

נוטריון מוסמן אשר מבצע ייפוי כוח נוטריוני, מחזיק בסמכות רחבה מאוד. הוא יכול לחתום על מסמכים הנדרשים לתהליכים משפטיים, לתעודות אזרחות, להעברת נדל"ן, וכד'. מצד שני, מוסמך שמבצע ייפוי כוח מוסמך מחזיק בסמכות מרוכזת יותר ומוגבלת לתחום מסוים של פעולות.

ההבדלים בסמכויות בין נוטריון למוסמך

ייפוי כוח נוטריוני וייפוי כוח מוסמך מאפשרים זכויות שונות לגילוי הכוח והם משמעותיים בתהליך החיבור. נוטריון, הוא משתמש מוסמך בחוק שיש לו הסמכה להתוות טקסים ולחתום מסמכים משפטיים, כאשר מוסמך הוא סוכן משפטי שהוסמך על ידי ממשלת מדינה לשמש כאיש משא ומתן אמין בין צדדים.

המוסמך יכול לאמת חתימות ולקבל הצהרות ממשרדים עסקיים, אך אין לו את הסמכות לכתוב או לשנות מסמכים משפטיים. הנוטריון, לעומת זאת, יכול הן לאמת חתימות ולקלוט הצהרות, וכמו כן לכתוב מסמכים משפטיים, לתרגם מסמכים ולשנות אותם.

עלויות לעבר כל אחד מהתהליכים

תהליך ייפוי הכוח, אם זה באמצעות נוטריון או מוסמך, מצריך תשלום למקצוען המשפטי שיופה כוח. העלות הממוצעת של ייפוי כוח נוטריוני משתנה בהתאם לאופן המשנה הספציפי ואילו תהליך של ייפוי כוח מוסמך הוא ברוב המקרים פחות יקר בהרבה.

כאשר מדובר בעלויות, מומלץ לבחון את המחירים השונים של נוטריונים ומוסמכים, כולל המחירים של הזמנת אישורים ותרגומים אם צריך. העלויות יכולות להיות משמעותיות, וכדאי לשקול זאת בעת בחירת מסלול הייפוי הכוח.

בחירת הפרוצדורה הנכונה לייפוי כוח בשלב מאוד מוקדם בתהליך יכולה לעזור במניעת בעיות עתידיות, ולכן, מומלץ לבחון במדויק את האפשרויות לפני שאתה מתחיל בתהליך.

Image 2

ייגום של מסמכים לתהליך ייפוי כוח

בעת כתיבת מאמר זה, נעסוק בתהליך של ייגום מסמכים שנחוצים לצורך ייפוי כוח נוטריוני או ייפוי כוח מוסמך. מדובר בפרוצדורה חשובה לראייה ואימות של חתימות והוכחת אותנטיות של מסמכים, האשר הם בעלי משמעות משפטית.

גם ייפוי כוח נוטריוני וגם ייפוי כוח מוסמך מחייבים את הפנייה למקצוען משפטי, בין אם הוא נוטריון ובין אם הוא מוסמך. כאשר מגיעים לפגישה משפטית כאמור, נדרשים להציג מסמכים מסוימים אשר ייגמו.

שלבי ייגום מסמכים

בפרק זה, נעסוק בשלבים של הייגום שלהם. מדובר בשלבים שנחוצים ללא משנה את התהליך בו מהם הם מעורבים. השלב הראשון בתהליך הייגום הוא הדיאלוג עם המקצוען המשפטי, וידיעה מראש מהן הדרישות שלו לייגום מסמכים. לאחר מכן, במידה ויש לנו את המסמכים הדרושים, ניתן להמשיך לשלב הבא של הייגום. בשלב זה, נחשפים למסמכים לנוטריון או משנה מוסמך, שכן המראה והאימות ייכולים להתבצע רק על פי מסמכים מקוריים, ללא פן שני.
השלב האחרון בתהליך הייגום של מסמכים הוא החלטה מתוינת על ייפוי כוח נוטריוני או ייפוי כוח מוסמך.

בתהליכי ייפוי כוח, הייגום של מסמכים הוא חלק מרכזי בהבטחת נכונות המידע ופיקת התוצאה המשפטית הרצויה. לכן, משמעות הייגום של מסמכים בתהליך חייב לא להיות מופחתת.

Image 3

בסיום התהליך, אנו יכולים להבחין בקלות בין ייפוי כוח נוטריוני לבין ייפוי כוח מוסמך. לכל אחת מהתהליכים יש סמכויות שונות, עלויות שונות, ודרישות מסמכים שונות. על פי ההבנה שלנו, ייפוי כוח נוטריוני הוא תהליך משפטי הנערך תחת הפיקח של נוטריון, והוא מעניק לאדם שליטה על מעשים מסוימים של אדם אחר. מצד שני, ייפוי כוח מוסמך הוא תהליך בו מעניקים למישהו את הרשאה לפעול בשם אחרים במסגרת מסוימת, תחת הפיקח של מוסמך.

מומלץ לקחת בחשבון את העלויות השונות של כל אחד מהתהליכים, את הסמכויות שהם נותנים, ואת המסמכים הנדרשים לתהליך. בעדיפות להביא לידיעה כי במקרים מסוימים, ייפוי כוח מוסמך יכול להיבטל באופן אוטומטי, בניגוד לייפוי כוח נוטריוני שדורש החלטה בצורה מכתובה.

לבסוף, מומלץ לפנות למומחה משפטי המתמחה בבחינות אלה, על מנת לבחור בצורה מושכלת בין ייפוי כוח נוטריוני לבין ייפוי כוח מוסמך. חשוב לזכור כי זו החלטה משמעותית, ועל כן שווה להשקיע את הזמן והמאמץ הנדרשים על מנת לבחור נכונה.


נוטריון אירנה פיין

כתובתנו : 
משרדנו ברחובות:
אחד העם 1, בניין לב רחובות משרדים 106, 122
משרדנו בתל אביב:
הנציב 39 
טלפון : 051-553340
לחצו להצעת מחיר בקליק

נוטריון מחירון

אימות חתימה יחיד 196 ₪
אימות חתימה 2 חותמים 274 ₪
אישור העתק צילומי של מסמך 79 ₪
אישור נכונות תרגום- עד 100 מילים 245 ₪
אישור צוואה חותם ראשון 284 ₪
אישור צוואה 2 חותמים 430 ₪
אימות הסכם ממון 434 ₪

מחירים לשכר נוטריונים

כאן תמצאו את כל תעריפי נוטריון עדכניים לפי שכר שירותי נוטריון של משרד המשפטים. לפירוט מחיר נוטריון.
הבהרה משפטית: תוכן האתר מובא למידע כללי בלבד ואינו מחייב ו/או מהווה ייעוץ משפטי הניתן ע”י עורכי דין ו/או תחליף לו. הסתמכות עליו היא באחריות המשתמש בלבד. אין בשימוש באתר ליצור יחסי עו”ד ולקוח.
תנאי שימוש | כל הזכויות שמורות 2010-2021 © plk-lawyer.co.il | אירנה פיין – משרד עורכי דין ונוטריון

לחצו לשיחה051-55-33-400שלחו אימיילשירות  בוואטסאפ
דילוג לתוכן